Eski Forum

Türk Forum Sitesi
 
AnasayfaPortalliGaleriSSSAramaKayıt OlÜye ListesiKullanıcı GruplarıGiriş yap

Paylaş | 
 

 xpde sorun çekmeyn

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: xpde sorun çekmeyn   Ptsi Ekim 15, 2007 11:39 pm

WİNDOWS XP NİN SIRLARI:

1)Daha fazla işlemci gücü=Başlat-Çalıştır-Aç satırına:"Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks" yaz ve tamam.

2)XP'nin hızlı kapatılması=Başlat-Çalıştır-Aç satırına regedit yaz sonra:

HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control anahtarına ulaş.Pencerini sa ındaki alanda "WaitToKillServiceTimeout" sa tıkla ve de iştir
de eri 20000'den 200 yap.

3)Son kullanılan belgeler listesinin silinmesi=Başlat-Çalıştır regedit yaz
HKEY_CURRENT_USER \ Software \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Policies \ Explorer anahtarına ulaşın ve ekranda sa tıkla yeni DWORD de eri yap de erin adı "NoRecentDocsHistory" olarak yap.Ardından üzerine tıklayarak kısıtlamayı açmak için 1 de erini gir yok ben belgeler geçmişini istiyom diyosan 0 de erini gir.Yeniden başlat..

4)Bellek perfonmansının arttırılması=Başlat-Çalıştır regedit.Kayıt defterinde;
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management anahtarına ulaş;
a)DisablePagingExecutive üzerine çift tıkla ondalık tabanında 1 de erini gir.
b)LargeSystemCache üzerine çift tıkla ondalık tabanda 1 gir.
c)Orada yeni bir DWORD de eri oluştur "IOPageLockLimit" olarak adlandır ve de eri ondalık sistemde hangi rami kullanıyosan 128MB için 4000,256 MB için 10000,512MB ve daha yukarısı için 40000 de erini girin.
Yeniden başlat.

5)Menü hızlandırılması=Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu registry'de ki bir ayarın de iştirilmesiyle giderilebilir.Kayıt defteri düzenleyicisini açın "HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan de eri "0"olarak atadı ınızda sorun çözülür...

6)%20 internet hızı artışı=Windows xp professional %80 internet hızını kullanmanıza izin veriyor İnternetinizin hızını % 20 arttırabilmek için
Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >a >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişli ini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 0 >uygula >TAMAM
(önceki bant genişlik ise=20)

7)Tamamen silme= Kaldirdigimiz programin ismi hala görünüyorsa.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion \Uninstall... yanindaki + isaretli yere tiklayip actigimizda hepsini görebilirsiniz.Sa tıkla ve sil.

Diger yollar

* Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

Windows, oturumu her kapattı ınızda görev çubu unun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklü ünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu de erlerin de işmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklü ünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubu unu istedi iniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD de eri oluşturup bu de ere NoSaveSetting ismini verin. Ve De er Verisini 1 yapın.


* Konuşma Balonlarından Kurtulun

Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplo rerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve de erini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD de eri oluşturun ve de er verisini 0 yapın.

* Yetersiz Disk Alanı Uyarısının Kapatılması

Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer anahtarı altında yeni bir DWORD de eri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve de er olarak 1 girin.

* Kısayol Menüsü Üzerinden Şifreleme

NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır.

Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD de eri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından de erini 1 yapın.

* CD leri Otomatik Açılması

Sürücüye yerleştirdi iniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. E er CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

Bu özelli i geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. E er bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşa ıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının de erini 0 yapın.

XP Pro Için: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlı ı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sa taraftaki Otomatik çalıştır özelli ini devre dışı bırak ö esine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçene ini işaretleyin.

* XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı

Dosyalar ve yazıcıların a paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir a etki alanına ba lı olunması gerekiyor. Buna ra men küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma a ına ba lı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçene indeki işareti kaldırın.

* Windows u Eski Ayarlarıyla Yeniden Kurun

Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır 'a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

* Internet Explorer in Yeniden Kurulumu

Web sayfaları artık do ru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.i
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Misafir
Misafir
avatar


MesajKonu: Geri: xpde sorun çekmeyn   C.tesi Ekim 20, 2007 12:18 pm

saol
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
xpde sorun çekmeyn
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Eski Forum :: Pc programları ve oyunlar :: Bilgisayar sorunlarınız-
Buraya geçin: